1. Kaç Dakikan Var?

  Yemek yapmak için dakikan var.
 2. Dolapta Neler Var?

 3. Ara

Yiyecekler - Çorbalar

Her Güne Bir Tarif

Tutmaç Çorbası

Zorluk Derecesi :
Kaç Kişilik? : 4 Kişilik
Hazırlama Süresi : 15 dk
Pişirme Şekli : Tencere
Pişirme Süresi : 45 dk
Toplam Süre : 60 dk

 • 1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
 • 1 Su Bardağı Yeşil Mercimek
 • Yarım Su Bardağı Erişte ya da Tutmaç
 • 2 Yemek Kaşığı Tereyağı
 • 2 Su Bardağı Yoğurt ya da Pestigen
 • 2 Su Bardağı Su
 • 1 Yemek Kaşığı Kuru Nane

Tutmaç Çorbası Nasıl Yapılır?

1. Yeşil mercimeği iki-üç su yıkayarak suyunu süzün ve bir tencereye alarak üzerine 1,5-2 bardak su ekleyerek haşlayın.

2. Mercimekler pişmek üzere iken erişteleri de tencereye atın. (Erişte yerine tutmaç da kullanabilirsiniz)

3. Erişteler piştikten sonra bir kase içine yoğurdu koyun, içine çorbanın suyundan ilave ederek çırpın ve bu karışımı yavaş yavaş, karıştırarak çorbaya ilave edin. (Ya da iki bardak su ile pestigen kullanın)

4. Yemeğin tuzunu ilave edin.

5. Başka bir tava içinde tereyağını kızdırın, içine pul biberi ve naneyi koyarak bir kere çevirin. Uzun süre kavurursanız biberler ve nane yanar. Bu karışımı çorbanın üzerinde gezdirin.

6. Çorbaya kuru nane çok yakışacağından ayrıca nane de ekleyebilirsiniz.

Not

Anadolu’nun bir çok yerinde kış hazırlığı olarak çeşitli çorbalıklar yapılır ve saklanır. Kışın en sert geçtiği Doğu Anadolu’da kış hazırlıklarının zengin olması çok çeşitli lezzetlerin doğmasını sağlamıştır. Tutmaç ve pestigen kış hazırlıkları için yapılanlardan ikisi.

Tutmaç: Erişte yapmak üzere yumurta, un, su ve tuzdan hamur tutulur ve erişte yufkasından çok daha ince bir yufka açılarak kare kare kesilir. Kesilen hamurlar temiz bir bez uzerine serilerek kurutulur. Bez torbalarda, kuru ve serin bir yerde kış boyunca saklanır. Çorba yapımında kullanıldığı gibi, kızartılarak ya da haşlanarak, üzerine yoğurt dökülerek de tüketilebilir.

Kaşgarlı Mahmud Divanu Lugat-it Türk de halk Zülkarnetn e karınlarını doyurmasını ve yollarını açmasını talep etmiştir. Tutmaç bu sırada yapılmış ve adı da aç kalma ve hamurdan hazırlayarak yemek yapıp ye anlamında tutma aç kelimelerinden gelmiştir.

Pestigen: Bazı yörelerde ismi değişebilmektedir. Pastikan, pestikan, pestügen gibi isimleri vardır. Ayran yapımı için yoğurt yayığa konulur. Çalkalanarak tereyağı elde edilir ve bütün yağı alınır. Bu şekilde bozulup ekşimesi engellenmiş olacaktır. Daha sonra tencere ya da kazanlara konulup kaynatılır, koyulaştırılır. Kazanlarda nekletilir ve arada üst kısımda biriken suları alınır. Macun kıvamına gelince de bez torbalara konularak bir kaç hafta boyunca iyice koyulaşması ve ekşimesi sağlanır. Bolca tuzlanarak küplere basılır ve kış boyunca serin bir yerde saklanır. Tutmaç çorbası için ana malzeme olarak kullanılır. Eğer pestigen bulmakta zorlanılır ise yerine yoğurt ve yumurta da kullanılabilir.

Pestigen ayrıca sulandırılarak ayran gibi de içilebilir. Derler ki uzun yola giden askerler yanlarına pestigen alırlarmış.

Afiyet Olsun...

ANASAYFA

Kendine Uygun Tarifi Bul

Malzemeyi Gir, Tarifi Bul

Tarifi beğendiyseniz paylaşabilirsiniz

Şifremi Unuttum

Facebook hesabınızı kullanarak kaydolabilirsiniz.

Facebook hesabınızı kullanarak kaydolabilirsiniz.

Lütfen yukarda gördüğünüz karakterleri yazın.